Strony

25 marca 2014

KOLOR OCZU VS KOLOR CIENIA! CZ 1 OCZY SZARE i NIEBIESKIE!


Tak naprawdę wiele czynników wpływa na to czy w danym kolorze wyglądamy i czujemy się dobrze. Nie raz, nie dwa zastanawiamy się jaki cień kupić, dlaczego właśnie ten i czy tak naprawdę będzie nam pasował? Jest jeszcze jedno pytanie, które przemyka w naszych myślach za każdym razem kiedy kupujemy cienie... „a jak moje oczy będą w nim wyglądać?” , i na to pytanie postaram się dzisiaj opowiedzieć! Według zasad makijażu, kolor cienia powinien być dopasowany do tęczówki. Powoli jednak zaczyna się odchodzić od tej reguły. Nie oznacza to, że powinnyśmy ją ignorować. Odpowiednio dobrany kolor cienia potrafi doskonale wydobyć naturalne piękno naszego spojrzenia i subtelnie podkreślić kolor tęczówki, dzięki czemu czujemy się bardziej kobieco, a nasze spojrzenie nabiera kokieteryjności. A przecież każda z nas kocha czuć się pięknie i kobieco, nieprawdaż?


Z podstawowych zasad doboru cieni do koloru tęczówki wymienię dwie. Przede wszystkim przy makijażu nie powinno używać się kolorów bardziej nasyconych niż kolor tęczówki, ponieważ przeciąży to oko i odbierze mu wyraz. Niebezpieczne jest również stosowanie cieni w kolorze oczu. W takich doborach kolorystycznych trzeba mieć wyczucie ponieważ odcieniem o złym nasyceniu możemy zrobić sobie „krzywdę” i całkowicie „zgasić” oko.Zacznijmy od oczu szarych!

Mimo, że często kolor ten wydaje się nam ciemniejszy od niebieskiego, tak naprawdę jest najjaśniejszym spośród kolorów oczu, bowiem zawiera najmniejszą ilość melaniny. Oczy szare czasem ciężko zdefiniować, ponieważ często szara tęczówka zawiera drobne zabarwienia innych kolorów takich jak piwny, zielony czy niebieski, przez co ciężko dobrać odpowiedni kolor cienia, który podkreśli tęczówkę. Przy podkreślaniu oczu ważny jest również efekt, jaki chcemy uzyskać. Można przecież podkreślić kolor tęczówki a nawet wizualnie odrobinkę go zmienić i nie mówię tu o soczewkach kontaktowych :P
Uwydatnienie koloru tęczówki - Jeżeli chcemy uwydatnić domieszkę kolorystyczną oka, wystarczy użyć odpowiedniego cienia, który podkreśli barwę oka.

  • Tęczówka szara: perfekcyjnie będzie wyglądał jasny róż, grafit, stonowane odcienie szarości i niebieskiego, a także kolor srebrny. W przypadku tego na pozór chłodnego odcienia doskonale sprawdzi się również miedziany, brąz, złoty oraz odcienie fioletu (fiolet może sprawić, że szare oczy będą wydawały się bardziej zielone)
  • Tęczówka z zielonym i piwnym zabarwieniu – W tym przypadku najlepiej sprawdzi się fiolet.
  • Tęczówka o niebieskim zabarwieniu – Niebieskie zabarwienie przepięknie podkreśli kolor brzoskwiniowy.


Zalotna przenikliwość smoky eyes – mam oczywiście na myśli klasyczny smolisty makijaż, który wprost idealnie pasuje do szarych oczu, tworząc mocny kontrast. Tak naprawdę im jaśniejsze oczy tym bardziej czerń je podkreśli. Szare oczy często dopiero w zestawieniu z innymi kolorami zaczynają być bardziej uwydatnione, dlatego warto wypróbować wszelkie „przydymione” kolory, bądź ciepłe miedzie i brzoskwinie. Przykładem jak szare oczy będą wyglądały w tego typu zestawieniu jest brązowo, złoto czarny makijaż mojej ulubionej Hollywodzkiej posiadaczki szarych oczu Olivii Wilde.


Olivia Wilde brązowo-złoty makijaż - inspiracja


Oraz przykład makijażu z użyciem ciepłego odcienia fioletu:


Gucci fall/winter 2013/2014


Szare oczy w przydymionym makijażu


Megan Fox – Giorgio Armani Fall 2011


Oraz szare oczy w ciepłych brzoskwiniowo-złotych odcieniach


Megan Fox Giorgio Armani Spring 2012


Co nieco o niebieskich oczach!


Niebieskie oczy są stosunkowo rzadkim odcieniem, bowiem jedynie 8% populacji jest ich posiadaczami. Największy odsetek ludzi posiadających ten odcień tęczówki zamieszkuje Europę oraz kraje zamieszkałe przez ludność europejską, takie jak USA, Kanada, Australia czy nawet niektóre z Państw Ameryki południowej oraz RPA. Oczy niebieskie zawierają niewielka ilość melaniny, przez którą z wiekiem mogą robić się ciemniejsze bowiem jej produkcja z biegiem lat się zmniejsza. Można wyszczególnić kilka rodzai niebieskich oczu. Zdarzają się takie w kolorze lodowatego błękitu, ciemno niebieski jak i zgaszone szaro-niebieskie zawierające mniejszą ilość melaniny. Zdarza się również, że niebieski oczy posiadają złotą obwódkę wokół tęczówki przez którą nawet ten chłodny kolor nabiera odrobinę ciepłego wyrazu.

Uwydatnienie koloru tęczówki – są kolory, które podkreślą w doskonały sposób niebieskie oczy, ale jeżeli z niektórymi przesadzimy, to możemy uzyskać odwrotny efekt. Trzeba więc znaleźć sposób, aby podkreślić ich wyjątkowy odcień. W przypadku niebieskich oczu nie funkcjonują takie podziały jak w przypadku szarych, ponieważ niebieski oczy nie posiadają zwykle domieszki innych kolorów tęczówek, za to odcienie które nakładamy dzielą się na trzy grupy:

  • kolory harmonizujące z tęczówka – zieleń, fiolet i róż
  • kolory podkreślające tęczówką – złoto, miedź i brąz (ciepłe bądź chłodne)
  • kolory kontrastujące z tęczówka – pomarańcz
  • kolory uwydatniające tęczówkę – pomarańcz i niebieski (granatowy pigment uwydatni niebieska tęczówkę, ale nie należy z nim przesadzać, ponieważ oko może „zgasnąć”)

Nakładając „przydymiony” makijaż uzyskamy dokładnie ten sam efekt co w makijażu dla szarych oczu. Tęczówka w odcieniu niebieskim przy użyciu „smolistych” czerni oraz szarości i srebra stanie się silnie uwydatniona, ale tym samym nasze oko nabierze odrobinę mrocznego wyglądu. Dla niebieskookich najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne beże i brązy. Dzięki tym kolorom oko zostanie perfekcyjnie podkreślone, ale nie przerysowane. Taylor Swift jest posiadaczką niebieskich oczu, która lubi eksperymentować z makijażem. Można u niej zobaczyć oko zaakcentowane czernią, niebieskim czy brązem czasem nawet w zestawieniu z czerwoną pomadką.


Taylor Swift niebieski makijaż – inspiracja


Taylor Swift brązowo-złoty makijaż – inspiracja


Taylor Swift – przydymiony makijaż – inspiracja


Niebiesko oka pięknością Hollywood jest również Jannifer Lawrence, którą mogliśmy nie raz oglądać w wielu różnych odsłonach i to nie tylko pod względem makijażu.


Brązowo-przydymiony makijaż Jannifer Lawrence – inspiracja


Mam nadzieję, że z dzisiejszym postem pomogłam Wam dobrać ulubiony makijaż do Waszych szarych i niebieskich oczu :) Do następnego! Całusy, M